Чешката круна слави 100 години, искован златник од 130 килограми

Од:

Чешката Народната банка го прослави 100-тиот роденден на националната валута круна со издавање на огромна златна монета тешка 130 килограми и со дијаметар поголем од половина метар.

Портпаролот на банката изјави дека ова е една од најголемите златни монети во светот и најголема во Европа.

Би можело да ве интересира

Бабиш: Не гледам зошто Чешка би го повлекла признавањето на Косово

Бабиш нема да одговара пред суд за злоупотреби на европски донации

Ана Ололовска

Во атеистичката Прага се караат за верата

Ана Ололовска

Чешките сенатори тврдат дека Земан неколку пари го прекршил Уставот

Ана Ололовска

Политичка криза во Чешка

Чешката Влада преживеа гласање за недоверба

Ана Ололовска