ВИДЕО: Чешка го отвори најдолгиот висечки мост во светот

Од:

Страв и адреналин беа дел од чувствата на првите посетители по стапнувањето на најдолгиот висечки мост во светот, кој се протега над планинска долина во Чешка.

dobivaj vesti na viber

„Дојдовме овде затоа што го сакаме адреналинот“, рече планинарката Михаела Клестилова кога се приближуваше до мостот долг 721 метар, кој виси 95 метри над земјата на неговата највисока точка и беше отворен во петокот.

Мостот го доби името Скај Бриџ 721 (Sky Bridge 721), а изградбата, чија вредност е 200 милиони куни, траеше две години.

„За мене ова е одличен поглед“, рече Михал Хофирек, првиот посетител на мостот.

Се наоѓа на повеќе од 1.100 метри надморска височина и поврзува два планински сртови на североистокот на земјата, на 200 километри од Прага и во близина на границата со Полска.

Тој е подолг од мостот Арока во Португалија, кој е 516 метри, а претходно важеше за најдолг висечки мост.

Би можело да ве интересира

Чешка преговара со Германија за купување тенкови, своите ги праќа во Украина

Ана Ололовска

Липавски: Светските лидери да вложат максимални напори да ја олеснат ситуацијата во Украина

А1он

Чешка испрати тенкови во Украина

Ана Ололовска

Чешка и испратила на Украина тенкови Т-72 и возила БВП-1

А1он

Чесите испратија 250 војници за Словачка за да формираат борбена група на НАТО

Ана Ололовска

Чешка ги повика руските дипломати во земјата да поднесат оставка

А1он