Cè покуси имиња во мода во Хрватска

Од:

Куси имиња се во мода во Хрватска веќе некое време, а во 2019 година повеќето деца ги добија имињата Лука и Миа, посочуваат хрватските медиуми.

Како што наведуваат, „за неколку години, училишните одделенија ќе бидат полни со Давид, Јаков, Иван и Петар, бидејќи тие се меѓу петте најчести машки имиња“.

Најголемиот дел од девојчињата ќе се викаат Ема, Луција, Сара и Ника.

Во најновите статистички податоци за најмладите членови на општеството, Централното биро за статистика посочи дека во 2019 година во Хрватска се родени 36.135 деца, од кои 51,1 процент се момчиња, а 48,9 проценти девојчиња.

Би можело да ве интересира

Бројот 13 не секаде е најнесреќниот

Ана Ололовска

Денеска е Светски ден на тоалетната хартија

Ана Ололовска

Пронајдена порака од Првата светска војна, испратена по гулаб

Ана Ололовска

Чудните навики и уверувања на големите умови

Ана Ололовска

Несакајќи си го откри неверството, па го дозна цела интернет-заедница

Ана Ололовска

„Локдаун“ е зборот на годината во англискиот јазик, соопшти издавачката куќа „Харпер Колинс“

Жарко Настоски