Британските министри не смеат да носат „Епл Вач“

Од:

На британските министри отсега им е забрането да носат „Епл Вач“ паметни часовници поради страв дека Русите би можеле да ги хакираат, пишува лондонски „Телеграф“.

dobivaj vesti na viber

Одлуката е донесена на седница на британската Влада. Претходно, употребата на мобилни телефони исто така беше забранета, потсетува изворот.

Од друга страна, познато е дека САД ги обвинуваат руските тајни служби дека стојат зад пробивањето на електронските преписки на Демократскиот национален конгрес.

Руските хакери, исто така, се сметаат за одговорни за онлајн ширење податоци за тестирање лекови врз некои олимпијци, наведува „Спутник“.

Би можело да ве интересира

Џонсон предлага нова алијанса како алтернатива на ЕУ

Ана Ололовска

Во Велика Британија се воведува еднократен данок за компаниите за нафта и гас и финансиска помош за сиромашните

Ана Ололовска

Рударскиот гигант „Гленкор“ ќе плати повеќе од милијарда долари казни заради подмитување

Ана Ололовска

Русија им забрани влез во земјата на 154 членови на британскиот парламент

Ана Ололовска

Џонсон го убедувал Ердоган да соработува со Финска и Шведска за членството во НАТО

Ана Ололовска

Валас: Загриженоста на Турција за Шведска и Финска може да се реши

Ана Ололовска