Британска Зоолошка градина: Немавме избор освен да го убиеме силниот леопард

Од:

Британска Зоолошка градина застана во одбрана на нејзината одлука да убие силен леопард, кој побегнал од кафез додека била отворена вратата, наведувајќи дека „немале друг избор во интерес на јавната безбедност“.

Леопрадот Маргаш, стар осум години, е убиен кога избегал од неговиот кафез.

Во соопштението на Зоолошката градина „Дадли зу“, по повод „неверојатно тажниот инцидент“, директорот Дерек Грув навел дека леопардот бил близу до околната шума и дека се стемнувало, како и дека ветеринарот сметал оти намамувачка стрела не е безбедна опција.

Би можело да ве интересира

Тајмс: Велика Британија повеќе не може да се смета за христијанска земја

(ВИДЕО) Пензиониран боксер нокаутираше двајца напаѓачи

Тројца Бугари уапсени во Велика Британија за шпионажа

Мајката на пет деца почина поради повредите кои сама си ги нанесе

Драма во Велика Британија: Ученик избоде наставник и побегна, полицијата блокираше дел од градот

Автомобил влета во женско училиште во Вимблдон, повредени се седум деца