Бригит Нилсен за мајчинството во шестото десетлетие во животот

Од:

Таа е мoжеби најпозната поради бракот со Силвестер Сталоне, кој траеше само 19 месеци кон крајот на 1980-тите години, но и по тоа што, пред три години, по петти пат стана мајка, на 54-годишна возраст. Данската глумица и пејачка Бригит Нилсен проговоре за својот последен потфат со вештачко оплодување, охрабрувајќи ги жените да го сторат тоа.

– Ова е многу скапа игра каде што, може или нема да победиш. Многу лекови, хормони, многу страдања за конечно некој да ти се јави и да ти каже – „извини, не си бремена“. Лекарите ми дадоа само 3 – 4 отсто шанса да добијам јајце-клетки. Но, ги имаше доволно… Имаше многу разочарувања. Иако сте свесни колку години имате и шансите се против вас, сепак не се откажувајте, рече Бригит.

Таа ја започна својата јавна кариера во 1980-тите години, прво како модел. Нејзиниот впечатлив изглед (висока е 185 см и има кратка руса коса) ги привлече погледите на познатите фотографи, а потоа стана и глумица. Во 1985 година, глумеше со Арнолд Шварценегер во „Црвената Соња“, па во нејзината книга објавена 2011 година, таа вели дека имала куса врска со Арнолд, додека тој бил в брак.

Кога се снимаше „Роки 4“, се сврши со Силвестер Сталоне. Се венчаа во Беверли Хилс, Калифорнија, 1985, а бракот траеше до 1987 година. Медиумите објавија дека бракот завршил драматично, а таа ја соблекла облеката и целиот накит и гола ја напуштила куќата.

Од 2007 година, таа е во брак со нејзиниот сопруг Матија Деси, кој е 15 години помлад од неа и со кого пред три години го доби нејзиното петто дете – ќерката Фрида.

– На интернет, 95 отсто од луѓето ќе Ви честитаат за вашето дете. Ќе бидат среќни затоа што и Вие сте среќни, но секогаш ќе има такви што ќе пишуваат – „како се осмелуваш, па ти си баба! Ќе умреш пред да наполни 10 години“ и сл., рече Бригит.

Би можело да ве интересира

Најкусите бракови на светската сцена

Ана Ололовска

Ли Кертис во борбата против стареење

Ана Ололовска

Мел Би веќе пет недели се бори со коронавирусот

Ана Ололовска

Дру Баримор ја обожава сопругата на својот поранешен сопруг

Ана Ололовска

Ар Кели осуден за сексуална злоупотреба на малолетнички

Ана Ололовска

Џеф Бриџис: Покрај коронавирусот, ракот е шега

Ана Ололовска