Бременост по недели и развој на бебето

Од:

Отсуството на циклус е еден од сигурните знаци дека дошло до бременост. Во тој момент веќе се поминати околу 5 недели од бременоста, бидејќи бременоста се пресметува календарски од првиот ден од последниот циклус. После тоа, како што расте бебето, телото поминува низ промени кои секоја трудница ги доживува на свој начин.

dobivaj vesti na viber

Бременоста е поделена на триместар по недели

Првото тримесечје бремености по недели се брои до 14-та недела, а потоа започнува вториот триместар кој трае до 28-та недела. Потоа, доаѓаат последните 12 недели, кога бебето побрзо добива на телесна тежина, а бременоста станува сè понапорна за идната мајка.

Промените кои ги носат првите 13 недели

Ова е периодот на бременост кој минува најбрзо, а воедно е и најважен за развојот на плодот. Потоа се формираат екстремитетите, ‘рбетот, мозокот, срцето и белите дробови. Интересно е што во првото тримесечје кај бебето се јавува и рефлекс на цицање, па не е ни чудо што бебињата знаат што да прават штом ќе се родат на понудената града или шише. Некаде околу 7-мата недела се случува првата посета на гинеколог, кога на ултразвук јасно се гледа плодот и кога се слуша чукање на срцето. Фетусот во овој период се развива многу брзо, па и идната мајка интензивно ги чувствува симптомите на бременоста. Најчести се замор, поспаност, гадење и повраќање. Тогаш е важно да се земат потребните витамини и исхраната да се базира на здрава храна. Исцрпеноста е разбирлива, бидејќи телото работи со полна брзина и брзо ги развива сите витални органи на идното новороденче.

Бременост во вториот триместар

Влегувајќи во 14-та недела од бременоста, доаѓа помирен период. Идната мајка се чувствува полна со енергија, бидејќи гадењето престанало, но и уморот, па може да се врати на вообичаените активности. Кај некои трудници, стомакот полека почнува да се покажува и се чувствуваат првите движења на бебето. Во овој период, бебето достигна големина од околу 9 см. Се развива и слухот, па околу 18-та недела учи да го препознава гласот на мајка си. Во таа недела со сигурност може да се одреди полот на бебето, бидејќи гениталиите се формираат. На крајот на овој триместар, бебето почнува да изгледа како мало новороденче. Полека ја доби првата залиха на маснотии, а најверојатно и косата. Стомакот веќе доста пораснал, а тежината на идната мајка е зголемена, што често доведува до отекување на нозете. Енергијата полека се намалува, а заморот повторно се појавува побрзо од порано. Апетитот е зголемен, па во овој период пожелно е мајките да внимаваат на изборот на храна, бидејќи може да се појави гестациски дијабетес.

Бременост по недели во последниот триместар

На почетокот на овој период бебињата тежат околу 900 грама, а секоја наредна недела добиваат околу 200-250 грама. На крајот на последниот триместар, бебето достигнува тежина од околу 3200 грама. Тоа значи дека ова е период на најбрзо „дебелеење“ на бебето и раст на стомакот. Ова е последниот период на развој на бебето. Кожата на бебето станува помека, се развиваат веѓите, трепките, ноктите на рацете. Главата на бебето расте и прави простор за безброј неврони во мозокот. Така, мозокот станува позрел, како и белите дробови. Затоа е важно бебето да остане во мајчината утроба што е можно подолго, идеално полни 40 недели. Идните мајки доживуваат зголемен замор. Поради зголемените движења на бебето, зголемено е мокрењето, но и бројот на непроспиени ноќи.

Би можело да ве интересира

М-р по фармација Славица Тодоровска од „Хемофарм“ советува: Запекот мора да се лекува

Ана Ололовска

Природата во градот ја намалува осаменоста

Ана Ололовска

Кафето, алкохолот и месото се штетни за бубрезите

Ана Ололовска

Откриен досега непознат дел од човековата вилица

Ана Ололовска

Дали веганите се хранат поздраво од оние кои јадат месо?

Ана Ололовска

Неколку неизбежни промени кај жените по 50-тата година

Ана Ололовска