Бизарен затворски случај: Барал ослободување, бидејќи отслужил доживотна робија

Од:

Американски суд отфрли ослободително барање на затвореник, кој тврдел дека отслужил доживотна казна бидејќи на кратко бил прогласен за мртов.

Шеесет и шест годишниот Бенџамин Шрајбер е осуден на безусловна доживотна робија во државата Ајова, откако во 1996 година претепал човек до смрт.

Тој тврди дека ја отслужил доживотната казна затвор, бидејќи пред четири години за време на операција срцето на кратко му престанало да работи, но подоцна е вратен во живот.

Судиите го отфрлиле барањето на Шрајбер со образложение дека, иако е оригинален, не е доволно убедлив.

Тој во 2015 година добил сепса, а претходно почнал да му се движи камен во бубрегот. Лекарите во болницата морале да го реанимираат, но тој целосно заздравил и се вратил в затвор.

Затвореникот во жалбата нагласил дека лекарите го оживеале против негова волја, а неговата кратка смрт значела дека, технички гледано, тој ја отслужил казната.

Сепак, во заклучокот од судското образложение при отфрлање на жалбата, се истакнува дека казната на Шрајбер ќе биде завршена дури кога стручно лице ќе констатира смрт.

Би можело да ве интересира

Папагал во притвор заедно со сопственикот поради кражба

Татјана Ташкова

Исланѓаните не смеат да го крстат детето Луцифер

Ана Ололовска

Француски градоначалник им забрани на жителите да умираат за време на викенди и празници

Татјана Ташкова

(ВИДЕО) Италијански студенти силуваа Британка: Многумина згрозени од она што го направија потоа

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Семејство однесе мртов човек во осигурителна компанија за да докажат дека е мртов

Веган го тужи „Бургер кинг“ поради траги од месо во сендвич

Ана Ололовска