Бил и Мелинда Гејтс се разведуваат по 27 години во брак

Од:

Основачот на „Мајкрософт“ и еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс, и неговата сопруга Мелинда, вечерва во заедничка порака на Твитер соопштија дека се разведуваат.

Во пораката, Бил и Мелинда вели дека ја донеле одлуката „по многу размислување и многу работа на нашата врска“.

Четвртиот најбогат човек во светот, со богатство кое се проценува на околу 130 милијарди долари и неговата сопруга беа во брак од јануари 1994 година.

„Во последните 27 години, израснавме три прекрасни деца и изградивме фондација што работи ширум светот за да им овозможи на сите луѓе да водат здрав и продуктивен живот,“ велат тие, додавајќи дека ќе продолжат да работат на заедничките цели.

„Замолуваме за простор и приватност за нашето семејство додека почнуваме да управуваме низ овој нов живот,“ пишува во пораката на Твитер.

Би можело да ве интересира

Бил Гејтс ја исплати Мелинда ден по разводот, на сметка ѝ легнале акции вредни 1.8 милијарди долари

Жарко Настоски

Мелинда барала развод, нема предбрачен договор – објавени документите за разделбата на Гејтсови

Жарко Настоски

Бил Гејтс и СЗО имаат нов план за обезбедување вакцини за сиромашните земји

Катерина Павлова-Николовска

Бил Гејтс: Светот треба да се врати во нормала до крајот на следната година

Ана Ололовска

Последици од пандемијата во Македонија – помалку бракови, повеќе разводи

Катерина Павлова-Николовска

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирусот

Жарко Настоски