Бил Гејтс ја исплати Мелинда ден по разводот, на сметка ѝ легнале акции вредни 1.8 милијарди долари

Од:

Инвестициската компанија во сопственост на Бил Гејтс ѝ префрлила 1,8 милијарди долари во акции на неговата довчерашна сопруга Мелинда, веднаш по објавата дека двојката се разделува по 27 години брак.

Изненадувачката вест за разводот одекна силно во светската јавност, а во исто време почнаа и предвидувањата за тоа колку пари Мелинда ќе добие во процесот.

Компанијата на Гејтс префрлила вкупно 14 милиони акции на Канадската национална железница, вредни околу 1.5 милијарди долари по вчерашните цени, како и 2.9 милиони акции на компанијата за продажба на автомобили „Ауто нејшн“, проценети на над 300 милиони долари.

Префрлањето на акциите е дел од договорот за распределба на имотот, кој Бил и Мелинда го потпишале по одлуката за развод. Тие немале потпишано предбрачен договор кога се венчавале во 1994 година.

Би можело да ве интересира

За да и го земе детето по разводот, стружанец извадил лажно уверение дека поранешната сопруга е луда

А1он

Бил Гејт во 2020 година го напуштил „Мајкрософт“ поради афера со вработена

Бил Гејтс во младоста бил „азган“, открива негов биограф

Жарко Настоски

Мелинда барала развод, нема предбрачен договор – објавени документите за разделбата на Гејтсови

Жарко Настоски

Бил и Мелинда Гејтс се разведуваат по 27 години во брак

Жарко Настоски

Бил Гејтс и СЗО имаат нов план за обезбедување вакцини за сиромашните земји

Катерина Павлова-Николовска