Библиотеката на Вилијам Гледстон се претвори во преноќиште за читателите

Од:

Библиотеката на познатиот британски политичар од 19. век, Вилијам Гледстон, покрај своите 150.000 наслови, по коишто е надалеку прочуена, сега има и 26 соби за преноќување со појадок.

Гледстон е член на британската Либерална партија, кој во неколку наврати бил претседател на Парламентот, а нам ни е познат како голем поддржувач на македонската револуционерна борба. Позната е неговата изјава „Зошто не Македонија на Македонците, како што Србија е на Србите и Бугарија е на Бугарите?“, што и била користена како слоган во револуцијата потоа.

Гледстоновата библиоитека се наоѓа во северен Велс. Гледстон пред смртта оставил аманет – таа да биде собиралиште на мислители, место за полемики или едноставно – за човек да се повлече в тишина за да чита или пишува.

Во февруари ќе се организира и првата Тркалезна маса на којашто гостите ќе можат да седат околу каминот и да разговараат со писатели – специјални гости на библиотеката.

Во рамки на библиотеката е отворен и мини-ресторан каде се служат локални специјалитети и секако – неизбежниот британски чај во 17:00 часот.

Би можело да ве интересира

Пред 50 години британската армија влезе во Северна Ирска

А1он

ВИДЕО: Делфините им приредија спектакл на туристите кај Валона

Ана Ололовска

Забрана за Мекдоналдс крај историски објект во Рим

Ана Ололовска

Пилот барал пари од патниците за гориво

Ана Ололовска

Неактивен вулкан се продава за 55.000 евра

Ана Ололовска

Бројот на ноќевања во Виена пораснал за 10 отсто

Ана Ололовска