Без китење елка во Охридското Езеро, нуркачите од под вода посакаа среќна Нова 2021 година

Од:

Коронавирусот ја прекина и веќе воспоставената традиција на новогодишно китење елка во водите на Охридското Езеро.

dobivaj vesti na viber

Оваа година поради ситуацијата наметната со коронавирусот нуркачите од Клубот за подводни активности – Охрид и Нуркачкиот клуб „Амфора“ со малку видоизменета агенда посакаа среќна Нова 2021 година.

Поделени во групи од по тројца-четворица нуркачи, слично на протоколите за дистанца, тие нуркаа на три различни локации кај Заливот на Коските, кај Трпејца и кај изворите на Црн Дрим кај Свети Наум и на тој начин на сите граѓани им ја честитаа Новата година.

Честитката ја упатија посебно и на децата со ретки болести со желба за подобро здравје и лесно надминување на потешкотиите.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Василичарски оган под вода

А1он

Првото бебе во 2022 година е машко

А1он

ВИДЕО: Новата година дочекана и на Нов Зеланд

Ана Ололовска

Самоа, Тонга и Кирибати ја дочекаа новата 2022 година

Ана Ололовска

Божиќните и новогодишните обичаи во светот – Оризов пудинг со бадеми за среќа, добра вештерка која носи подароци и чичилаки

Ана Ололовска

Нова година – што всушност празнуваме

Ана Ололовска