Берлускони му подари постелнина на Путин

Од:

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони на рускиот претседател Владимир Путин му подари рачно изработена постелнина, на која е испечатена фотографија од нив двајцата како се ракуваат, а во позадината се гледаат знаменитости на Италија и Русија.

Берлускони викендов допатува во Русија, за лично да му го даде подарокот на рускиот претседател, по повод неговиот 65-ти роденден.

Кремљ засега нема коментар за реакцијата на Путин за подарокот.

Путин и Берлускони негуваат долгогодишно пријателство – првпат се сретнаа на Самитот на Г-8 во 2001 година во Женева и оттогаш постојано стоеја еден до друг на официјални меѓународни средби.

Би можело да ве интересира

Берлускони: Монца до скудетото за година-две

Путин: Ни се закануваат со леопарди, но ние ќе им донесеме нешто повеќе од тенкови

Предраг Петровиќ

Гаљамов: Руската економија е во колапс, а војната е изгубена

Џонсон: Путин ми се закануваше со проектил

Катерина Павлова-Николовска

Шолц: Ќе разговарам со Путин

Ана Ололовска

И Путин и Зеленски го одбележаа Денот на сеќавањето на Холокаустот

Ана Ололовска