Белорусинка е победничка на првиот светски избор за Мис во инвалидска количка

Од:

Александра Чичкова од Белорусија е избрана на светскиот натпревар за Мис во инвалидска количка, прва таква манифестација што се одржа во Варшава.

Чичкова има 23 години и студира психологија.

На гала манифестацијата учествуваа 24 млади жени од 19 држави.

– Целта на манифестацијата е да се смени сликата за жените во инвалидски колички, изјави Катарзина Гиналска, една од организаторите и претседател на жирито.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Скандал на избор за мис – експресно ѝ ја одзедоа титулата на разведена убавица

Жарко Настоски

Мис Мукерџи замина во својата татковина за да и помогне на земјата од Ковид-19

А1он

ВИДЕО: Убавицата од Јамајка прогласена за нова Мис на светот

Ана Ололовска

Во Германија избрана „Мис 50 +“

Ана Ололовска

„Мис Порто Рико“ избрана за нова „Мис на светот 2016“

Ана Ололовска

Шпанка стана Мис на светот за 2015-та

Емир Латифовиќ