Австралиска мува го доби името по негативец од Game of Thrones

Од:

Новооткриен вид муви од Западна Австралија го доби своето име по негативец од серијата Game of Thrones – ноќниот крал.

Парамоновиус ноќниот крал се појавува зима, има круна од влакна и за него се знае од 2012 година, нагласуваат истражувачите. Бубачката е долга околу сантиметар и може да се сретне зима во мала област на западот од континентот.

Во Австралија лани официјално се именувани околу 230 нови видови.

Парамоновиус ноќниот крал е од оние муви кои личат на пчели и имаат одбранбен систем против своите грабливци – птиците.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Го победи ракот и го преплива Ламанш четири пати без да застане

Соборен светскиот рекорд во пливање во океан

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Русија: Со осветена вода против алкохолизмот

Ана Ололовска

Уапсен осумдесетгодишен „празничен крадец“ во САД

Ана Ололовска

Тело исчезнато пред 22 години, најдено благодарение на „Гугл-мапс“

Ана Ололовска

Уапсен 66-годишен маж за кражбата на позлатената WC школка од замокот „Бленам“

Ана Ололовска