Аукција на дела пренесени од нацистичка Германија во САД

Од:

Околу 200 уметнички дела од колекцијата на еврејскиот адвокат Исмар Литман, кои биле тајно префрлени од нацистичка Германија во САД, ќе бидат понудени на аукција во Њујорк.

dobivaj vesti na viber

На наддавањето во акциската куќа „Свон галерис” главно, ќе има цртежи, бакрописи и литографии коишто се дел од колекцијата од околу 6.000 дела на Литман. Нив во САД, пред Втората светска војна ги донел неговиот син Едвард, кој 1933. се населил во Тексас.

Претставникот на аукциската куќа, Тод Вејман рече дека ова е значајна колекција поради единствениот фокус на германски дела.

Литман изврши самоубиство во 1934 година. Неговиот син се вратил во Германија по смртта на својот татко и успеал да земе околу 800 уметнички дела со себе во САД, раскажува синот на Едвард – Џон Литман (81).

Би можело да ве интересира

Дрес на Марадона на аукција – почетна цена 4.000.000 фунти

А1он

Фотографија од Мен Реј на аукција по почетна цена од рекордни пет милиони долари

А1он

Најголемиот црн дијамант продаден за 3,8 милиони евра

Ана Ололовска

Првата СМС порака е продадена за 107.000 евра

А1он

Научен запис на Алберт Ајнштајн продаден за над 11 милиони евра

Ана Ололовска

Буре вино на аукција во Франција продадено за 800.000 евра

Ана Ололовска