Астронаутка порасна за пет сантиметри

Од:

Американската астронаутка Ен Меклејн, која е на мисија на Меѓународната вселенска станица (МВС), тврди дека нејзиниот костим веќе не ѝ е точен, односно мерењата утврдиле дека таа е пет сантиметри повисока од денот кога пред три месеци пристигнала на МВС.

Веќе е научно докажано дека неколкумесечен престој во Вселената доведува до раст на телото, обично за еден-два сантиметра, а некогаш и повеќе. Но, на што се должи тоа?

Кога човекот се наоѓа во простор без земјината тежа и гравитација, пршлените се отпуштаат и издолжуваат. Така астронаутите стануват неколку сантиметри повисоки.

Но, кога тие ќе се вратат на Земјата, повторно ќе „се смалат“, односно ќе си се вратат на својата вообичаена висина.

Би можело да ве интересира

Откриена нова комета која се движи кон Марс

Татјана Ташкова

ЕСА: Астероид в сабота ќе помине покрај Земјата

Ана Ололовска

Првпат пронајдена вода на потенцијално населива планета

Ана Ололовска

„Јуту-2“ забележа необична материја на темната страна на Месечината

Ана Ололовска

НАСА го покажа ураганот Дориан од вселената

Првата жена ќе отпатува на Месечината до 2024 година

Ана Ололовска