Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Од:

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните избори во САД.

Рубинс моментално се наоѓа во Русија, каде се подготвува со двајца космонаути за лансирање кон Меѓународната вселенска станица во орбитата на Земјата во средината на октомври.

Тие ќе останат таму шест месеци.

„Мислам дека е многу важно секој да гласа. Ако можеме да го сториме тоа од вселената, верувам дека луѓето можат да го направат тоа од земја”, изјави Рубинс за Асошиејтед Прес.

Повеќето американски астронаути живеат во Хјустон, Тексас, којшто им овозможува на своите граѓани да гласаат од вселената преку безбедно електронско гласање.

„Клучно е да учествувате во нашата демократија. Чест ни е што можеме да гласаме од вселената”, рече Рубинс.

Астронаутите на НАСА и претходно гласаа од вселената.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Тројцата космонаути од Меѓународната вселенска станица безбедно се вратија на Земјата

Ана Ололовска

НАСА: Група земји потпишаа договор за истражување на вселената

Ана Ололовска

Новиот тоалет на Меѓународната вселенска станица чини 23 милиони долари

Ана Ололовска

НАСА го објави планот за испраќање на првата жена на Месечината

Ана Ололовска

НАСА: Испраќањето луѓе на Месечината ќе чини 28 милијарди долари

Ана Ололовска

НАСА ќе купува Месечев прав од приватните компании

Ана Ололовска