„Apple“ објави дека ќе ги забрани HTTPS сертификатите на Сафари пребарувачот

Од:

HTTPS сертификатите базирани според последните ТЛС стандарди за енкрипција се грижат за вашата конекција да остане безбедна и сигурна.

Од компанијата „Apple“ најавија дека сите сертификати со валидност повеќе од 13 месеци издадени по први септември ќе бидат одбиени од нивниот пребарувач.

Тоа би значело дека кога ќе посетите веб страна со таков сертификат, вие ќе добиете предупредување за можно загрозување на вашата приватност.

За програмерите и сопствениците на веб страните ваквите промени се очекува да создадат потешкотии во управувањето со сертификатите.

 

Би можело да ве интересира

Кој е крипто-бегалецот кој се крие во Србија: Контроверзен Кореец ја оштети индустријата за 40 милијарди долари

А1он

„Епл” сака да го отстрани „Твитер“ од продавницата „Ап стор”, Маск збесна

А1он

Прв случај на вработени во малопродажбата на Епл да се приклучат на синдикатот

Ана Ололовска

Апликацијата на Трамп најверојатно од утре во продавницата на Епл

Ана Ололовска

Програмери на апликации во App Store заработиле повеќе од 260 милијарди долари од 2008 година

Ана Ололовска

„Епл“ достигна пазарна капитализација од 3.000 милијарди долари

А1он