Англиската кралица по првпат во 43 години го прекршува кодексот на облекување

Од:

Англиската кралица првпат, во повеќе од 40 години, одлучи за едноставна гардероба која ќе ја носи на церемонијата на отворањето на Парламентот.

dobivaj vesti na viber

Оваа година наместо вообичаената свечена облека која ја вклучува и круната, кралицата ќе носи дневен фустан и шапка. Тоа не се случило уште од март 1974 година кога лабуристичкиот лидер Харолд Вилсон го победи Едвард Хит на изборите.

Од Бакингемската палата стигна инфомација дека свеченоста ќе биде поедноставнeна заради одржување на изборите во Велика Британија, јави Дејли мејл.

Круната и другите симболи ќе бидат донесени во Парламентот, но кралицата нема да ги носи. Исто така, оваа година, наместо традиционалната кочија, кралицата на свеченоста ќе пристигне со автомобил.

Иако се појавија шпекулации дека на овој начин се намалува физичкиот напор потребен за церемонијални должности поради поодминатите години на кралицата, од Бакингемската палата тврдат дека на идните случувања кралицата ќе се појавува во вообичаена опрема.

Изборите оваа година го забрзаа распоредот на кралицата, па некои свечености се одложени, другите преостанати ќе се случуваат многу згуснато, па ќе има можност да се видат различни луксузни комбинации на облека.

Би можело да ве интересира

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Ана Ололовска

Погребот на кралицата Елизабета го надмина тој на Тито по посетеност

А1он

Елизабета Втора штотуку е погребана, а веќе се прават планови за нов кралски погреб

А1он

(ВИДЕО) Кралот Чарлс повторно ја шокираше јавноста: Прескокна црнец додека се ракуваше со ожалостените

А1он

Трамп го исмејуваше Бајден за тоа каде седел на погребот: Да бев јас, ќе бев во првиот ред

А1он

Околу 250.000 луѓе го посетија ковчегот на кралицата Елизабета

Ана Ололовска