Американец се преправал дека е познат рапер, сега ќе лежи осум години затвор

Од:

53-годишниот Американец Вокер Вашингтон, од државата Џорџија, се преправал дека е еден од членовите на познатата рап група Ву Танг Клан, користејќи го тоа за измами на фирми со кои „заработил“ речиси 300.000 долари, јавија медиумите од САД.

Вашингтон е осуден на осум години затвор за измамите на вкупно 19 компании, а парите ќе мора да ги врати.

По 100-те месеци робија на кои е осуден, тој ќе мора да помине уште три години под стриктен надзор.

Според судските документи, Вашингтон, заедно до соучесникот, 29-годишниот Арон Барнс-Барпо, ги измамувал жртвите претставувајќи се како член на хип-хоп составот од Калифорнија и претставник на издавачката куќа Рок Нејшн, која групата ја основа заедно со раперот Џеј Зи.

Двајцата измамници им извлекувале пари на измамените, ветувајќи им дека ќе им обезбедат песни, албум и соработка со познати изведувачи, меѓу другото. Со парите, тие изнајмувале луксузни лимузини, престојувале во хотели со четири и пет ѕвездички, јаделе во угледни ресторани…

Соучесникот, Барнс-Барпо е осуден на седум години затвор, пишуваат американските медиуми.

Би можело да ве интересира

САД би можеле повлечените војници од Авганистан да ги распоредат во Узбекистан и Таџикистан

Ана Ололовска

Си-Ен-Ен: Можно е хакерите кои го изведоа нападот врз „Колонијал гасовод“ да се поврзани со Русија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Колорадо: На роденденска забава убиени седум лица

Ана Ололовска

Меркел ги повика САД да го отворат пазарот за вакцини и да дозволат извоз

Макрон бара САД да овозможат слободен извоз на вакцини

САД испратија дополнителни сили во Авганистан за да помогнат со повлекувањето на војската

Ана Ололовска