Алехандро Гонзалез Ијариту претседател на жирито на 72-от Кански филмски фестивал

Од:

Мексиканскиот режисер Алехандро Гонзалез Ијариту, кој меѓу другите е автор на филмовите „Повратникот“ или „Бирдман“, ќе претседава со жирито на 72-от Кански филмски фестивал, што ќе се одржи од 14 до 25 мај, соопшти денеска организаторот на Фестивалот.

dobivaj vesti na viber

Со изборот еден мексикански уметник првпат да претседава со жирито, Фестивалот има намера да ги прослави „целокупниот мексикански филм” и го става во прв план режисерот, кој беше особено познат во Кан со првата инсталација во виртуелната реалност која се најде во официјалната селекција.

Тој ја наследи Кејт Бланшет, чие жири му ја додели „Златната палма” за „Семејна афера“ на Јапонецот Хирокаку Коре-еда.

Би можело да ве интересира

Во Кан денеска ревија на филмови и награда во чест на Димитар Николов-Таки

Ана Ололовска

Отворен 74. Меѓународен филмски фестивал во Кан

Ана Ололовска

Во Кан вечерва почнува 74-от Меѓународен филмски фестивал

Ана Ололовска

Кан „едвај чека“ на стартот на филмскиот фестивал по „ужасната“ година

Ана Ололовска

На повидок културна битка помеѓу двата најголеми фестивали во Франција филмскиот во Кан и театарскиот во Авињон, кои треба да се одржат во исто време

Ана Ололовска

Агенцијата за филм застапена со е-павилијон на Филмскиот маркет на Канскиот фестивал

Ана Ололовска