Албумот „Најголеми хитови на Квин“ постави нов рекорд на продажба во Велика Британија

Од:

Британските рок-ветерани „Квин“ влегоа во историјата на музиката во Обединетото Кралство со тоа што нивниот албум „Најголеми хитови на Квин“, со оригинален наслов Queen Greatest Hits, стана прв аудиозапис продаден во седум милиони примероци, соопшти „Офишл чартс компани“.

Компилацијата на класици е прв поединечен албум продаден во над седум милиони примероци, соборувајќи го рекордот на британската топ-листа.

Оваа компилација на најголемите хитови на бендот, снимена во 1981 година, сега е во сопственост на едно од четири домаќинства во Обединетото Кралство, соопшти компанијата што ги составува официјалните табели.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Селин Дион ги откажа сите концерти: Пејачката откри дека е тешко болна

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Јелена Томашевиќ воодушеви со Бочели: Заедно ја изведоа Vivo Per Lei во Абу Даби

Ана Ололовска

Почина Ајрин Кара, пејачката на хитовите од „Flashdance“, „What A Feeling“ и „Fame“

Ана Ололовска

Почина легендарниот музичар Џери Ли Луис

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Спикерка на српска телевизија ја прочита веста за смртта на Кулио, па направи гаф на кој сите се смеат

Ана Ололовска

Почина познатиот рапер Кулио

Горан Наумовски