Ајкула во Египет го касна пет пати, изгуби три литра крв

Од:

Мартин Ричардсон пливал во Црвеното Море во Египет кога пет пати бил каснат од мако ајкула. Верувајќи дека нема да преживее, Ричардсон рече дека „се откажал“ – но потоа се случило нешто неверојатно. Појавувајќи се во новото шоу на National Geographic „Спасен од ајкула“, тој рече: „Немаше причина ајкулата да се откаже. Изгубив околу 2,8 литри крв. Имаш само 4,5-5 литри во твоето тело. Знаев да кружи околу мене.. се свртев и погледнав кон планините. Се откажав“.

Но, јато делфини допливале зад Ричардсон, сопирајќи го нападот на ајкулата. Набргу потоа, еден брод, кој брзаше да стигне до Ричардсон пред ајкулата, го спаси и беше однесен во болница, каде што доби повеќе од 300 конци.

„Целосно сум убеден дека делфините ми го спасија животот“, додаде тој.

Многупати се раскажувани приказни за херојските делфини кои спасуваат луѓе од океанските предатори. Но, иако ваквите приказни може да го загреат срцето, експертите се прашуваат дали морските цицачи навистина го имале најдобар интерес или можеби се заштитувале себеси. Мајк Хајтхаус, професор на Катедрата за биолошки науки на Меѓународниот универзитет во Флорида, изјави за емисијата: „Делфините гледаат голем облак од крв, тие знаат дека ајкулата е во областа“.

Хајтхаус рече дека суштествата можеби имале млади и се сомневале дека ајкулата сакала да ги нападне нивните бебиња и да тргне во офанзива. „Можеби не се обидуваа да го спасат Мартин“, додаде тој. Хајтхаус додаде дека една од најбизарните приказни за човечка интеракција со делфините се случила кога група спасувачи пливале во морето во близина на брегот на Нов Зеланд. Еден од спасувачите, Роб Хаус, изјави дека одеднаш биле опкружени со јато делфини. Пливачите не знаеле дека ги демне голема бела ајкула.

Хајтхаус рече дека имало многу случаи на делфини, па дури и на китови кои ги штитат луѓето, но во повеќето случаи тоа не било од љубов кон човештвото. Но, за спасувачите во Нов Зеланд, тој изјави за Live Science: „Ова е еден од случаите кога делфините навистина ги штитат луѓето.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Морски лав распарки ајкула: Неверојатна снимка од судир на предаторите, посетителите на плажата згрозени

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Во Црна Гора забележана е ајкула: кружеше околу брод

Предраг Петровиќ

Ајкула нападна жена на плажата Рокавеј во Њујорк: Тешко повредена

(ВИДЕО) Ајкула напаѓа чамец: Осум пати се залетува кон пловилото и удира во моторот

ВИДЕО: Паника во Шпанија-перки се појавија во водата, сите почнаа да бегаат

Уште еден напад на ајкула: Жена нуркаше, а потоа се спаси од пеколот, морето за секунда стана црвено