Агата Кристи исчезнала 11 дена кога имала 36 години, одбила да разговара за тоа со полицијата и нејзиното семејство

Од:

Агата Кристи, култната авторка на мистериите што ги решаваат Херкул Поаро и Мис Марпл, се смета за најдобра писателка на криминалистички романи, чии дела се преведени на 100 јазици.

Во нејзините романи, сите мистерии, колку и да беа тешки, беа решени во последен момент на најнеочекуван начин, а една од реалниот живот никогаш не беше целосно разрешена.

Агата беше прославена во Велика Британија, но во период од 11 дена таа се најде на насловните страници.

„Писателката Агата Кристи ја нема“, се појави насловот едно утро, што резултираше со потрага низ целата земја.

Во 1926 година, кога имала 36 години, Агата го напуштила својот дом во Беркшир и исчезнала без трага. Полицијата побарала помош од „сите што имаат каква било информација“, весниците пишувале за нејзиното исчезнување од ден на ден, а нејзиниот сопруг Арчи тагувал.. и наводно бил причината за исчезнувањето на Агата.

По 11 дена, Агата била пронајдена во Харогејт, Јоркшир, во хотел каде што се пријавила под името на љубовницата на нејзиниот сопруг.

Авторката на романот дознала за аферата на нејзиниот сопруг и едноставно решила да исчезне, а потоа изнајмила соба во хотелот Хидро под името Тереза ​​Нил, жената која го заведувала нејзиниот сопруг.

Биограф на легендарната Кристи подоцна откри дека нејзиниот брак бил турбулентен и дека Арчи на крајот ја признал аферата. Пред ова откритие, Кристи се бореше со тага поради болеста на нејзината мајка. Кога се вратила дома, не сакала да зборува за исчезнувањето, но нејзиниот сопруг за медиумите изјавил дека тоа е поради „нервозна исцрпеност“.

Таа подоцна рече дека „не се сеќава на претходните 11 дена“ и одби да разговара со полицијата или семејството за деталите за нејзиното исчезнување. Две години подоцна, Кристи се разведе.

Би можело да ве интересира

„Арс Ламина“ објави шест бестселери од Агата Кристи на македонски јазик, а наскоро се очекува и цела едиција од дванаесет изданија

Жарко Настоски