218 години од првиот скок со падобран

Од:

На денешен ден во 1797 година Французинот, Андре Жак Гарнерен го изведе првиот скок со падобран.

Гарнерен скокнал од балон од височина од 680 метри над парискиот парк Монсеу, при што доскокнал на земјата неповреден.

Првиот падобран наликувал на чадор и бил изработен од свила.

Инаку, Гарнерен починал во 1823 година, кога при изработка на еден балон, во несреќен случај заработил удар од греда по главата.

Би можело да ве интересира

Австралија не се наоѓа таму каде што сите мислат

Емир Латифовиќ

Дали животните можат да предвидат земјотрес?

Емир Латифовиќ

Сопственикот на „Зара“ Амансио Ортега го симна Бил Гејтс од тронот како најбогат човек на светот

Емир Латифовиќ

Петнаесет работи кои ги предвиде Бил Гејтс во 1999 година

Емир Латифовиќ

На денешен ден

Емир Латифовиќ

Поштар чувал над 7.000 писма во својот дом

Емир Латифовиќ

Leave a Comment

2 × 4 =