„Жито“ предвремено ќе ги исплати месечните аконтации на данок на добивка за 2020

Од:

Велешкиот трговски синџир „Жито“ соопшти дека донел одлука предвремено да ги исплати месечните аконтации на данок на добивка за 2020 година, во висина од 10.559.513 денари, со цел активно да се вклучи и да придонесе за дополнителна стабилност на државниот буџет.

Компанијата жинформира дека на овој начин сака да даде конкретна поддршка за зголемување на капацитетите на државата за поуспешно и поефикасно справување со ситуацијата и заштитата на здравјето на сите граѓани.

– Во овие тешки времиња потребно е да покажеме единство и солидарност повеќе од кога било, да се сплотиме и да се потпреме едни на други за да може што побрзо да закрепнеме и да се вратиме во нормала. Како компанија, остануваме посветени на почитување на препораките и мерките на соодветните институции, бидејќи јавното здравје е општествена одговорност и зависи од сите нас“, истакна управителот на „Жито“, Јованче Ѓошевски.

Би можело да ве интересира

Битиќи од Брисел: Денеска го отвораме билатералниот скрининг за Кластер 2 – Внатрешен пазар

Ана Ололовска

Ковачевски: Со владините мерки и политики европските пазари стануваат подостижни за нашите компании

Ана Ололовска

Бектеши: Со целосно усогласување на нашето законодавство ќе обезбедиме поголеми права за основање и слободата на давање на услуги

Ана Ололовска

Ковачевски и Битиќи: Со државна поддршка, плановите за развој на компаниите се остваруваат, 300 нови работни места во ЕјџТекГруп

Ана Ололовска

Кабинетот на Битиќи: ЕЛ.ПЕТ нема право да бара пенали за периодот додека ОКТА не работела

Ана Ололовска

Турција од 1 јануари воведува такса за престој за туристите

Горан Наумовски