„Жито Лукс“ се правда: Зборот Македонија е избришан поради унифицирање на името на фирмата дома и во странство

Од:

Бришењето на зборот Македонија од Статутот на „Жито Лукс“ што ги разгневи купувачите кои повикаа на бојкот на производите, од компанијата за „А1он“ велат дека се случило поради усогласување на името на фирмата во домашен и во прометот со странство. Името на фирмата, како што велат, е „Жито Лукс АД Скопје“, но во Статутот за странство останато било името „ Жито Лукс АД Скопје – Македонија“ .

dobivaj vesti na viber

„Сега се унифицира името на фирмата и во домашен и во промет со странство“, велат од „Жито Лукс“.

Документ за бришењето на зборот Македонија од Статутот на „Жито Лукс“ од синоќа се споделува на социјалните мрежи

Од компанијата нема објаснување зошто сега се врши усогласувањето и каков е нивниот став по најавите за бојкот на производите, но велат дека како компанија, „Жито Лукс“ е во земјава изминатите 74 години, работејќи деноноќно за да обезбеди производи со највисок квалитет за потрошувачите и најавуваат дека ќе продолжат да го прават тоа.

Документ за бришењето на зборот Македонија од Статутот на „Жито Лукс“ од синоќа се споделува на социјалните мрежи, а купувачите не престануваат да повикуваат на бојкот на производите.

Би можело да ве интересира

Варвициотис: Ако се врати националистичката реторика кај соседите, ќе ја редефинираме позицијата за евроинтеграцијата

Ана Ололовска

„Жито Лукс“ ја избриша Македонија од Статутот, купувачите најавија бојкот на производите до банкрот на компанијата

Маја Илиевска-Пачемска

ВИДЕО: Димитров сугерира разрешување на Мизрахи, Министерството не е нејзин приватен стан

Ана Ололовска

На бугарскиот граничен премин „Ѓуешево“ се уште се користи „ПЈРМ“

Драган Поповски

За Илија Димовски „Никогаш Северна“ по дома, но секогаш Северна во европските фотелји

Габриела Димковиќ-Мишевска

Габер не очекува застој во работата на македонско-грчкиот експерски комитет поради предврмените избори

Ана Ололовска