Зголемување на платите во јавниот сектор во Германија

Од:

Германската Влада постигна договор со синдикатите на вработените во јавниот сектор во врска со платите, со кој се опфатени околу 2,3 милиони работници во локалната и сојузната администрација.

Договорено е најниските плати да се зголемат за 4,5 отсто, а највисоките за 3,2 процента, соопшти синдикатот Верди.

Договорот, кој предвидува и еднократен бонус во износ од 600 евра за работниците и дополнителни средства за медицинските сестри и вработените во домовите за стари и изнемоштени лица, истекува кон крајот на 2022 година.

Според претставници на синдикатот, вработените во здравствениот сектор најмногу заслужуваат зголемување поради нивната клучна улога во борбата против пандемијата на коронавирусот.

Европската централна банка внимателно ги следи разговорите за зголемување на платите во Германија, поради евентуално загрозување на целната инфлација.

Би можело да ве интересира

Германската економија во третиот квартал нарасна за 8,5 отсто

Ана Ололовска

ВИДЕО: Германски војници упаднаа на турски брод во Медитеранот, Анкара гневна

Жарко Настоски

Над една третина од итната државна помош во Германија е наменета за спортот

Жарко Настоски

Работата од дома не им предизвика проблеми на германските фирми

Жарко Настоски

Трилатерална средба во Берлин за иранската нуклеарна програма

Ана Ололовска

Германската вакцина против Ковид-19 ќе биде готова до крајот на 2021 година

Ана Ололовска