Зголемени цените на растителното и добиточното производство

Од:

Цените во земјоделството минатиот месец во однос на декември 2011 година кај инпутот се зголемени за 11,5 отсто, а кај аутпутот за 4,9 проценти.

dobivaj vesti na viber

Според Државниот завод за статистика, цените на инпут 1 (тековно потрошени средства во земјоделството) бележат пораст од 11,8 отсто, а на инпут 2 (средства наменети за инвестиции во земјоделството) се намалени за 0,8 проценти.

Во делот аутпут, цените на растителното производство се зголемени за 3,8 отсто, а на добиточното производство за 9,2 процента.

Би можело да ве интересира

Георгиевски: Производството на храна е стабилно, сите земјоделци да ја искористат помошта на Владата

До 25 декември аплицирање за дополнителни директни плаќања сертифицирани како растително и сточарско органско производство и производство во преод

А1он

Зголемени откупот и продажбата на земјоделски производи

Северна Македонија умерено подготвена во областа на земјоделството и руралниот развој, оценува ЕК

Ана Ололовска

Производителите на ориз повторно го блокираа патот Штип – Кочани, бараат итна исплата на субвенциите и договор за откупните цени

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Земјоделците ќе добијат дополнителни три денари субвенции за арпата

Ана Ололовска