(ВИДЕО) Заев: Уште не сум министер за финансии, чекам решение од Влада

Од:

Премиерот Зоран Заев чека утре на седница на Владата да добие решение со кое се пренесува правото за раководење со министерството за финансии до изборот на нов министер. Целта за ова, повтори Заев, дека му е да носи крупни одлуки за доброто на граѓаните, а дел од работата ја остава на заменичката која по Закон го менува министерот за финансии.

Во врска со најавите за ребаланс на буџетот, премиерот рече дека следи разговор со сите буџетски корисници.

– Ќе недостасуваат пари за гасификација, важен проект е, железници, патишта еден дел ќе има промени од фискални импликации како повратот на ДДВ и друго. Средина на јули ќе соопштиме кога ќе биде ребалансот, рече Заев.

Премиерот не одговори кој ќе биде советник откако разрешениот министер за финансии, Тевдовски најави дека се враќа како професор на факултет.

Тевдовски беше еден од министрите опфатени со реконструкцијата на Владата, а за неговото место премиерот Заев се предложи себеси.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: На ГП Белановце-Станчиќ за два и пол месеци поминале 50.000 патници, преминот ги зајакнува врските меѓу државите, луѓето, бизнисот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Спасовски од Чучер Сандево: Во изминатите две и пол години Владата покажа дека се грижи за граѓаните

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Спасовски: Во моментов важи старата одлука, границите остануваат отворени

Ана Ололовска

МФ: Висок поврат на ДДВ за фирмите, 206 милиони евра во првото полугодие и покрај корона-кризата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Спасовски: Инвестиции за општина Старо Нагоричане ќе продолжат и во иднина за развој на општината

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ангеловска: Во моментов нема потреба од нов ребаланс, буџетот е скроен да одговори на кризата и евентуален дополнителен шок

Ана Ололовска