(ВИДЕО) Заев: Пензиите ќе се покачат за 850 до 900 денари

Од:

Буџетот за 2020 година превидува зголемување на пензиите како резултат на зголемување на минималната и просечната плата.

„Пензионерите ќе добијат покачување од 850 – 900 денари. За жал минималната пензија е 8940 денари, а просечната пензија 14.000 денари“, рече премиерот Зоран Заев на денешната презентација на предлог – буџетот за 2020 година.

Деталите за покачувањето на пензиите премиерот рече дека на посебна прес- конференција ќе ги соопшти министерката за труд и социјала Мила Царовска.

Премиерот Заев најави зголемување на платите на медицинскиот персонал, а од први јануари и на просветните работници.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ангеловска: Во моментов нема потреба од нов ребаланс, буџетот е скроен да одговори на кризата и евентуален дополнителен шок

Ана Ололовска

Донесен ребаланс за опоравување на економијата, пари за поттикнување на потрошувачката и забрзани капитални инвестиции

Ана Ололовска

ВИДЕО: Со ребалансот Буџетот за годинава 3,95 милијарди евра, дефицитот 6,8 отсто од БДП

Ана Ололовска

Владата го донесе ребалансот на Буџетот и одлуката за максималниот износ на еврообрзницата од 800 милиони евра

Ана Ололовска

Битиќи: Потрошениот буџетски дефицит е соодветен на одговорот на кризата

Ана Ололовска

ТИМ: Северна Македонија на 67 место според Индексот за отвореност на буџет

Ана Ололовска