Заев: Нето-приливите на странски директни инвестиции се зголемија од 131 милиони евра во 2012. на 621,9 милиони евра лани

Од:

Премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил објави дека според податоците Светска трговска организација (СТО), нето-приливите на странските директни инвестиции во земјава минатата година биле за речиси пет пати поголеми отколку во 2012-та.

– Нето-приливите на странските директни инвестиции се зголемиле од околу 131 милиони евра во 2012 година на 621,9 милиони евра во 2018 година, според последниот извештај на Светската трговска организација, напиша премиерот Заев на Фејсбук

Би можело да ве интересира

Заев: Доколку постојат докази за незаконско инволвирање во „Рекет“ веднаш да се објават

Татјана Ташкова

Белата куќа разгледува намалување даноци за да се избегне рецесија

Елези: Ребалансот на Буџетот најдоцна до крајот на септември или почетокот на октомври

Ана Ололовска

Бектеши и Шаља ќе бараат решение за косовската забрана за увоз на компири и мед

Ана Ололовска

Во БиХ очекуваат економски раст од 3,8 за следните три години

Аргентинскиот министер за финансии поднесе оставка