Заев до Дендиас: Кога бизнисот се развива, граѓаните во нашите две држави ќе имаат и подобар животен стандард

Од:

Поддршката која Република Северна Македонија континуирано ја добива од Република Грција на патот на евроатланските интеграции и развојот на трговската размена и инвестициите помеѓу двете држави биле теми на средбата на премиерот Зоран Заев со министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендиас во рамки на неговата официјална посета на државава.

dobivaj vesti na viber

Како што соопшти владината прес-служба, Грција е трет најголем инвеститор во Северна Македонија, а претендира во следниот период да дојде на првото место. Преспанскиот договор е извонредна можност за зајакнување на културните и економските врски помеѓу двете држави.

Министерот Дендиас рече дека без разлика кој е на власт во Грција, секоја влада принципиелно се залага за имплементирање на заклучоците од Солунскиот самит со кој се поддржува интеграцијата на балканските земји во Европската унија. Дендиас додаде дека по барање на премиерот Мицотакис во следниот период ќе ја интензивира својата лоби агенда во европските центри на моќ, во кој ќе бара начин како Северна Македонија што е можно побрзо да го почне процесот на преговори со Европската Унија.

Премиерот Заев се посочува, се заблагодари за севкупната поддршка што ја добиваме од Владата во Атина и се осврна на потребата за зголемување на економската размена, но и подобрување и отворање на нови инфраструктурни канали што треба да ја поддржат бизнис заедницата.

Кога бизнисот се развива, граѓаните во нашите две држави ќе имаат и подобар животен стандард, подвлече премиерот Заев, стои во соопштението.

Би можело да ве интересира

Грчката комисија за имунизација не препорачува масовна вакцинација против мајмунски сипаници, туку само во одредени случаи

Ана Ололовска

САД: Европа нема повеќе да биде зависна од руската енергија

Ана Ололовска

Лемер: Влегуваме во тежок економски период

Ана Ололовска

Лајен: Русија ја користи храната како оружје, ЕУ не смее да падне во нова замка на зависност

Ана Ололовска

Орбан бара да не се разговара за нафтата на претстојниот ЕУ самит

Ана Ололовска

Втор случај на лепра во Грција