За еден месец за 4,11 отсто зголемен бројот на невработени лица во Грција

Од:

Бројот на невработени лица во Грција, кои бараат работа, за еден месец се зголемил за 4,11 отсто, покажуваат најновите статистички податоци на грчката Организација за вработување на работна сила.

Во јуни, биле регистрирани 858. 069 лица, а во јули, 35. 241 повеќе, со што бројот на оние кои бараат работа достигнува до 893. 310, од кои 34,39 отсто се мажи, а 65,61 отсто жени, jави дописничката на МИА од Атина.

Од регистрираните невработени, најголем број (38,31 отсто) се на возраст од 30 до 44 години, грчки државјани (89,63 отсто), со завршено средно училиште (43,71 отсто).

Бројот на невработени во Грција се зголемил за 7,91 отсто, споредбено со лани за истиот период.

Во Организацијата за вработување на работна сила на Грција се регистрирани и 76. 891 лица кои иако се невработени, сепак не бараат работа.

Би можело да ве интересира

Мирни и масовни протести во Атина на 24-часовниот штрајк

Ана Ололовска

Штрајк во Грција, Атина без јавен превоз

Ана Ололовска

Грчката полиција ја истражува смртта на бебе од Сирија со знаци на сексуална злоупотреба

Ана Ололовска

Грчката Влада носи нов закон со реформи во социјалното осигурување, синдикатите закажаа штрајк

Ана Ололовска

Казна за веслач во Грција кој и покрај лошото време влегол во морето, а потоа бара помош

Ана Ололовска

Митаракис им даде рок од една недела на локалните власти од островите да предложат нови локации за изградба на затворените центри

Ана Ололовска