Вредноста на „Тесла“ надмина трилион долари

Од:

Пазарната вредност на компанијата „Тесла“ надмина трилион долари вчера, откако ја доби најголемата нарачка на возила досега од компанијата за изнајмување автомобили „Херц“.

dobivaj vesti na viber

Акциите на „Тесла“ пораснаа за 14,9 отсто, а вредноста на компанијата достигна 1,045 трилиони долари, со што таа стана највредниот производител на автомобили во светот. Тесла е и првата автомобилска фирма која се приклучи на елитниот клуб на компании со вредност од трилиони долари и повеќе, каде што се „Епл“, „Амазон“, „Микрософт“ и „Алфабет“.

За „Тесла“ и нејзините инвеститори, одлуката на „Херц“ да нарача 100.000 „Тесла“ автомобили покажува дека електричните возила повеќе не се ексклузивен производ, туку ќе доминираат на масовниот пазар на автомобили во блиска иднина.

„Електричните возила сега се во широка употреба и ние сме само сведоци на почетокот на глобалната побарувачка и интерес“, рече извршниот директор на „Херц“, Марк Филдс.

Извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск постави стапка на раст на продажбата од 50 насто годишно, која во одреден миг би требало да достигне 20 милиони продадени возила за една година. Тоа е двојно повеќе од продажбата на актуелните лидери на пазарот „Фолксваген“ и „Тојота“.

Побарувачката за електрични возила на некои пазари веќе ги надмина очекувањата, па „Моделот 3“ на „Тесла“ е најпродаваниот автомобил во Европа за минатиот месец, објави во понеделникот консултантската компанија „ЈАТО дајнамикс“.

Би можело да ве интересира

Маск продаде акции на „Тесла“ за 6,9 милијарди долари

А1он

Тесла може да се врати на нормално производство во Шангај до средината на мај

„Панасоник“ инвестира 700 милиони долари во производство на батерии за „Тесла“

А1он

Активисти побараа од Тесла да ја затвори својата филијала во Синџијанг

Ана Ололовска

Илон Маск продаде акции на „Тесла“ за уште една милијарда долари

Ана Ололовска

Маск продаде акции на „Тесла“ за уште една милијарда долари