Вредноста на доларот паѓа четврта недела по ред

Од:

На глобалните пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата валути повторно падна минатата недела, четврти пат по ред, бидејќи инвеститорите веруваат дека американската централна банка наскоро ќе стави крај на циклусот зголемувања на каматните стапки. Индексот на доларот, кој го покажува движењето на американската вредност во однос на другите шест најважни светски валути, минатата недела се лизна за 0,5 отсто, на 102,09 поени.

Истовремено, доларот ослабе за 0,6 отсто во однос на европската валута, па цената на еврото достигна 1,0905 долари. Курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна, од друга страна, за 0,5 отсто, на 132,15 јени. Индексот на доларот ослабе и минатата недела, бидејќи инвеститорите веруваат дека циклусот на зголемување на каматните стапки на американската централна банка се ближи кон крајот.

Најновите макроекономски податоци покажуваат, имено, дека растот на американската економија постепено забавува, дека се намалуваат инфлаторните притисоци, дека потрошувачката полека слабее и дека пазарот на труд постепено се ‘лади’. А тоа значи дека ФЕД наскоро би можел да го прекине циклусот на затегнување на монетарната политика.

Инвеститорите стравуваат од рецесија на американската економија, со оглед на агресивното зголемување на каматните стапки на ФЕД во текот на изминатата година, па во средината на неделата индексот на доларот падна на најниските нивоа во последните два месеци, далеку под 102 поени. Но, на крајот на неделата малку се опорави.

Во петокот беше објавен извештајот за вработување во САД, според кој бројот на вработени се зголемил за 236.000, значително од пред еден месец и во согласност со очекувањата на аналитичарите. Стапката на невработеност падна од 3,6 на 3,5 отсто, додека растот на платите забави втор месец по ред.

Поради ова, пазарот на пари сега проценува дека има 67 отсто шанси ФЕД на состанокот во мај да ги зголеми клучните каматни стапки за уште 0,25 процентни поени, додека пред објавувањето на извештајот за вработување овие изгледи беа околу 49 отсто.

Минатата недела еврото зајакна во однос на доларот шеста недела по ред, бидејќи разликата меѓу каматните стапки во САД и еврозоната се очекува да се намали оваа година. Толку долг период на пораст на еврото не е забележан од 2020 година.

Би можело да ве интересира

Доларот порасна осма недела по ред

Катерина Ѓуровски

На самитот на БРИКС се договара напуштање на доларот

Доларот зајакна четврта недела по ред

Рубљата на најниско ниво во однос на доларот од почетокот на војната

Катерина Ѓуровски

Курсот на еврото во однос на доларот се искачи на највисоко ниво во последните пет недели

Договорот за лимитот за задолжување на САД ги крена азиските берзи