Во Скопје се отвори турска канцеларија за консалтинг

Од:

Во Скопје се отвори турска канцеларија за правно, административни и финасиски-консултантски услуги. Адвокатот Абдурахмал Шенол, кој е сопсвеник на канцеларијата, зад себе има триесетгодишно искуство.

dobivaj vesti na viber

Во неговто правно биро во Измир има вработено сто лица од кои триесет се правници. Целта на отворањето на канцеларијата во Македонија е да ги интегрира турските и македонските трговци, фирми, ораганизации, но и оттука да делуваат во соседните земји.

Премиерот Никола Груевски во Измир оствраил прелиминарна средба со сопственикот Абдурахмал Шенол и Аднан Хоџа Оглу. На оваа средба премиерот Груевски лично го поканил да дојде во нашата земја и да отвори канецеларија која ќе биде мост помеѓе Македонија и Турција и ќе придонесе за развој на бизнис климата.

Канцеларијата нуди правни и административни услуги односно комплетни решенија. Ова е нивно прво меѓународно искуство и се надеваат дека ќе имаат успех на задоволство на двете земји.

 

 

 

Би можело да ве интересира

Странските инвестиции да се скенираат за корозивен капитал, домашните компании да се интегрираат во синџирите за производство на ЕУ

Ана Ололовска

Бектеши: Почна со работа новиот производствен погон на Леар и Нормак во ТИРЗ Тетово, инвестиција од 15 милиони евра и до 1.500 нови вработувања

Ана Ололовска

ВИДЕО: Француски „Акуо Енерџи“ ќе гради соларен парк за 94.000 домаќинства кај Штип, вреден 270 милиони евра

Ана Ололовска

Прва француска стратешка инвестиција во соларен парк во Македонија

Ана Ололовска

Почна новата кампања за економскиот и инвестициски план на ЕУ за Западен Балкан

А1он

Ќе се градат луксузни ски центри на Јабланица, Бушова планина и на Караџица

Ана Ололовска