Во септември издадени 219 градежни дозволи за изградба на 495 стана

Од:

Во септември годинава се издадени 219 одобренија за градење, што е за 1,4 проценти помалку во однос на септември лани, објави денеска Државниот завод за статистика.

Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 2.051.068.000 денари, што е за 42,6 проценти помалку споредено со септемви минатата година.

Од вкупниот број издадени одобренија за градење, 130 (59,3 проценти) се наменети за објекти од високоградба, 24 (11 проценти) за нискоградба и 65 (29,7 проценти) за реконструкција.

Од вкупно 219 објекти, на 149 (68 проценти) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 70 (32 процента) деловни субјекти.

Во извештајниот период е предвидена изградба на 495 станови, со вкупна корисна површина од 43.895 метри квадратни.

Би можело да ве интересира

Градежништвото чека антикризни мерки, недвижностите атрактивни и во ковид пандемија

Ана Ололовска

Градежниците бараат намалување на ДДВ од 18 на 5 отсто за увоз на поскапените градежни материјали

А1он

Серафимовски: Се надевам дека ќе се даде препорака градежништвото да работи и во недела

А1он

„Вртоглав“ раст на цените на становите, нема ДУП-ови за нови градби, поскапена изградбата

Ана Ололовска

Во септември 318 одобренија за градење, нови 618 станови

Зголемен бројот на одобренија за градење

Ана Ололовска