Во Португалија зголемен данокот и покрај протестите

Од:

Владата на Португалија најави нови даночни правила, со кои од крајот на месецов се намалуваат платите и пензиите.

dobivaj vesti na viber

Португалската Влада годинава планира да го зголеми данокот на доход за 30 отсто, со цел да го намали буџетскиот дефицит. Новите даночни стапки се објавени синоќа во португалскиот Службен весник.

Покрај зголемување на данокот, ќе биде воведен и дополнителен данок од 3,5 проценти на приходите на сите граѓани. На пример, брачна двојка со две деца со месечна плата од 5.000 евра, месечно ќе губи речиси 300 евра месечно.

Зголемувањето на данокот предизвика протести и штрајкови ширум земјата, во која стапката на невработеност се искачи на рекордни 16,3 проценти.

Економистите предвидуваат дека португалската економија во 2013, трета година по ред ќе биде во рецесија.

Би можело да ве интересира

Португалија испрати 146 маринци во Литванија за да се придружат на силите на НАТО

А1он

Пет случаи на мајмунски сипаници во Португалија

Португалците ни го урнаа мундијалскиот сон

А1он

Следењето на натпреварот со Португалија во Куманово ќе чини помалку од 2000 евра, организација барале граѓаните

Маја Илиевска-Пачемска

Сантош: Ова е натпревар на животот за Македонија? Исто е и за нас!

А1он

Португалските острови ги погодија 90 земјотреси за 24 часа