Во МојДДВ отсега повеќе дневни награди, но со помали износи

Од:

Граѓаните од денес скенираат за трипати поголем број на дневни награди преку МојДДВ, но износите ќе бидат намалени поради пренасочување на дел од буџетот на државната наградна игра во фондовите за справување со епидемијата, соопштија од Министерството за финансии.

dobivaj vesti na viber

Од денес до крајот на годината секој ден ќе се доделуваат 30 награди по 1.000 денари, велат од Финансии.

„Со цел да се поттикнат граѓаните да го дадат својот придонес во борбата против сивата економија, но и да се прилагоди #МојаНаграда на ситуацијата со COVID-19 кризата, 9,7 милиони денари од наградниот фонд ќе се насочат кон солидарните фондови на Министерството за здравство и Владата за здравствени и социо-економски мерки. Поради тоа, бројот на месечните награди ќе остане ист, но ќе се смали нивната вредност,“ се вели во соопштението.

По извлекувањето на 4 јули, кога по старо ќе се доделат 15 награди од по 100.000 денари, останатите кола до крајот на годината, односно од август до декември месечните награди ќе изнесуваат 20.000 денари и секој месец ќе се доделуваат по 15 награди, велат од Министерството.

Извлекувањето на втората премија, како што беше и првично предвидено, ќе се одржи во декември, а истата ќе изнесува 1.000.000 денари, наместо 3.000.000 денари, како што беше првично планирано.

„Доделување на повеќе дневни наградни, но во помал износ во овој период ќе претставува мотив за граѓаните да скенираат фискални сметки и да влијаат на намалувањето на сивата економија. Дополнително намалувањето на износите на месечните награди како и главната награда ќе овозможи сепак да продолжи наградната игра со поставените цели, но со помали износи на награди што пак ќе овозможи одвојување на одредени средства за поддршка за Фондот за помош и поддршка за справување со кризата предизвикана од Ковид-19,“ велат од Финансии.

Би можело да ве интересира

Преку „МојДДВ“ кај граѓаните за две години се вратени 36,3 милиони евра

Ана Ололовска

Се исплаќа повратот на ДДВ кај физичките лица, на сметките ќе добијат 6,1 милион евра

Ана Ололовска

Јавниот долг благо намален на крајот на 2020 година, на границата од 60 проценти од БДП

Жарко Настоски

Во февруари исплата за скенирани фискални во четвртиот квартал од 2020, граѓаните ќе добијат 6,1 милион евра

Жарко Настоски

Повратот од Викендот без ДДВ ќе се изврши во два дена, налозите доставени, исплатата утре и задутре

Ана Ололовска

Кај граѓаните што скенираат сметки месецов ќе легнат близу 500 милиони денари

Ана Ололовска