Во мај: Годишен раст од 2,4 % на вкупните депозити и од 9,9 % на вкупната кредитна поддршка

Од:

На годишна основа, вкупните депозити бележат раст од 2,4%, при зголемување на депозитите на секторот домаќинства, известува Народна банка.

dobivaj vesti na viber

На годишна основа, вкупните кредити се зголемени за 9,9% како одраз на повисокото кредитирање кај двата сектора, коешто е поизразено кај корпоративниот сектор, велат од НБ.

Најновото соопштение за монетарните движења е достапно на следниот линк

Би можело да ве интересира

НБРМ: Раст на потрошувачките и станбените кредити, пад на автомобилските

Орце Костов

Јовановиќ: Добро е што НБРМ не ја покачи каматната стапка, тоа само ќе ја зголемеше сиромаштијата

Орце Костов

Средба на гувернерката Ангеловска-Бежоска со тимот на Светската банка: Народната банка е столб за одржување на финансиската стабилност

Ана Ололовска

НБ: Солидна кредитна поддршка на приватниот сектор во првото полугодие, особено на корпоративниот сектор

Ана Ололовска

Склучен Меморандум за соработка помеѓу Народната банка и Државната комисија за спречување на корупцијата

Народна бакна: Продолжува трендот на раст на плаќањата со платежни картички и е-кредитни трансфери