Во Индија пронајдени резерви од 3.000 тони злато

Од:

Во индиската држава Утар Прадеш откриени се наоѓалишта на злато, кои се проценуваат на 3.000 тони, соопшти индиското Министерство за геологија и рударство.

Резервите на злато се простираат на површина од 108 хектари земјиште.

– Федералните и локалните агенции пронајдоа траги од злато во дистриктот Сонбхадра по десет годишно истражување на таа област, изјави началникот на одделот за рударство во Утар Прадеш, Рошан Џејкоб.

Тој истакна дека во Сон Пахади се пронајдени 2.940 тони, а во Хард Пахади 646 килограми злато.

Во Индија годишно се ископуваат два до три тони злато. Сепак, оваа земја е втор најголем потрошувач на злато во светот и годишно увезува 843 тони злато, кое главно се користи за накит, религиски понуди и богати венчавки.

Минатата година Индија внесе злато во вредност од 31 милијарда долари, со што овој метал е втор најголем увезен производ по суровата нафта.

Би можело да ве интересира

Моди ги провика Индијците в недела со свеќи и светла од мобилните да го протераат мракот од коронавирусот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Индискиот премиер Моди од карантин објавува видеа со вежби за јога

Ана Ололовска

Индија одвои 22,6 милијарди долари за помош на погодените граѓани од коронавирусот

А1он

Поради новите мерки во Индија граѓаните ги испразниле продавниците

Ана Ололовска

Индискиот премиер прогласи 21-дневна национална изолација со цел борба против коронавирусот

А1он

Прекршителите на самоизолацијата во Индија ќе носат транспарент за казна

А1он