Во Британија лани повеќе се вложувало во крипто-валути отколку во акции

Од:

Во Велика Британија, минатата година, седум проценти од возрасните граѓани инвестирале во криптовалути, додека пет проценти инвестирале во традиционални берзански средства и инвестиции засновани на капитал (ИСА), покажува истражувањето на британската инвестициска компанија AJ Бел.

„Бидејќи се повеќе и повеќе луѓе купуваат криптовалути отколку што вложуваат на ИСА, заклучокот е дека светот е зафатен од крипто лудило“, смета Лаит Халаф, финансиски аналитичар во AЈ Бел, за резултатите од истражувањето.

Според таа студија, британските крипто-инвеститори се претежно мажи и под 35 години.

Повеќе од 70 проценти од оние кои изјавиле дека купиле криптовалути, рекле дека оствариле профит, додека 12 проценти објавија загуба минатата година. Во исто време, 17 проценти од испитаниците изјавиле дека не знаат дали оствариле профит или загуба со своите крипто инвестиции.

Би можело да ве интересира

Џонсон му нуди соработка на Макрон по дипломатската криза со подморниците

А1он

Кина ги прогласи за незаконски сите трансакции со криптовалути

А1он

Бензински пумпи во Велика Британија се затворени поради проблеми со испорака на гориво

А1он

Градоначалникот на Лондон бара мизогинијата да се прогласи за злосторство од омраза

А1он

Британците обвинија трет руски агент за труење на поранешниот шпион Скрипал

Ана Ололовска

Квартенг: Британија не се плаши од недостиг на плин, загрижена е поради растот на цените

Ана Ололовска