ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ крати од буџетот за земјоделство

Од:

ВМРО-ДПМНЕ денеска ја обвини СДСМ дека крати од буџетот за земјоделство наместо покачувањата и поволностите за земјоделците кои ги ветувала за време на изборите.

– Заев во текот на февруари оваа година ветуваше интервентен фонд од 6 милиони евра. Тој фонд го нема, а пари за тоа не се предвидени во ребалансот. Затоа има зголемување во ставката за плати за администрацијата со што го подготвуваат теренот за полнење и на Министерството за земјоделство со партиски послушници и потрчковци, изјави Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ.

Заев, како што рече, во текот на изборите ветуваше 160 милиони евра годишно за субвенции за земјоделците, за сега наместо ветеното покачување да прави кратење од 100 милиони денари во ставката за рурален развој.

– СДС зборуваше како се потребни повеќе пари за капитални инвестиции и за подобрување на инфраструктурата во секоја смисла, за сега од позиција на власт да крати цели 128 милиони денари од буџетот на Министерството за земјоделство наменети за капитални инвестиции, рече Мицевски.

Тој нагласи дека СДСМ крати од парите наменети за хидросистемот „Злетовица“, акумулација која, како што рече, треба долгорочно да го реши проблемот со наводнување и водоснабдување на над 100.000 жители во североисточниот дел на Македонија и ќе продуцира електрична енергија.

– СДС бесрамно крати и 4 милиони денари за проектот Јужна Вардарска долина, кој ќе овозможи зголемена продуктивност и одржлив развој на земјоделското производство во регионот на јужното Повардарие. СДС не им мисли добро на земјоделците и тоа од ден во ден е се поочигледно, потенцира Мицевски.

Би можело да ве интересира

Мисајловски: Одбивањето на оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал и дека не чуствуваат одговорност

СДСМ: Ништо не се менува во ВМРО-ДПМНЕ, партијата на Мицкоски знае само да работи против интересите на граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ: За еден мандат со нови куќи се стекнаа Шилегов, Филипче, Царовска и Шекеринска и ниту една не е со ПУР пена

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Министерството на Филипче за модуларната болница одлучило да се користат лесно запаливи материјали кои изгореа за 2-3 минути

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стоилковски: Ниту платата, ниту фирмата на Шилегов не може да се извор за толкав луксуз

Ана Ололовска

Мицкоски: Информациите за начинот и материјалот за градба на модуларните болници ја надминуваат моралната одговорност

Ана Ололовска