ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги извртува фактите за економијата

Од:

СДСМ сака со манипулација и извртување на фактите да собере политички поени и да покаже дека се грижи за граѓаните, иако тоа не го правеше во времето кога беше на власт, реакција на ВМРО-ДПМНЕ на критиките Економско-социјалниот совет на СДСМ за лоша политика во економијата и социјалната сфера.

dobivaj vesti na viber

Дека СДСМ не се грижи за граѓаните, според ВМРО-ДПМНЕ, покажува и фактот што голем дел од нивните предлози се однесуваат или на зголемување на даноците, или намалување на социјалните трансфери, платите, пензиите, субвенциите.

– СДСМ нема кредибилитет да зборува за овие теми. Кога се во опозиција со помош на несериозно извртување на податоците и фактите се обидуваат за себе да изградат слика дека се грижат за луѓето, но додека се на власт никогаш досега не покажале активности во насока на подобрување на социјалната и економската положба на граѓаните.

– За нас се неприфатливи идеите на СДСМ за зголемување на даноците, бидејќи тоа ќе значи зголемување на давачките кај граѓаните, фирмите, малото и големо стопанство, слабеење на нивните приходи и зголемување на нивните трошоци. Со тоа ќе се намали јавната потрошувачка, конкурентноста на фирмите и ќе има намалување на бројот на вработени лица.

– Воедно за ВМРО-ДПМНЕ не се прифатливи ниту дилемите за намалување на платите, пензиите, субвенциите и социјлните трансфери. ВМРО-ДПМНЕ децидно останува на ставот дека не треба да се намалат платите, пензиите, дека не треба да се намалат субвенциите и социјалните трансфери. Ние ќе опстоиме на овој наш став, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Петкова: Брутално насилство врз 10 месечно бебе во градинка во Гевгелија

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски и Димовски поради скандалот со Онишченко да си поднесат оставки веднаш

Горан Наумовски

ВМРО-ДПМНЕ: Славјанка Петровска и нејзиното семејство се со регистрирано живеалиште во луксузната хациенда со базен

ВМРO-ДПМНЕ: СДС се претвори во партија – вазал на ДУИ

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Томовски: Жерновски зема плата од 1.000 евра месечно за градба на Клинички кој не се гради

ВМРО-ДПМНЕ: СДС е најбугарската партија во Македонија