ВМРО-ДПМНЕ: СДС со предложениот ребаланс на буџетот го зголемува задолжувањето на Македонија

Од:

„Секој ден, до крајот на годината, граѓаните на Република Македонија кога ќе се разбудат државата ќе биде задолжена за нови 1,2 милиони евра повеќе од планираното.

Антиреформската влада на СДС со предложениот ребаланс на буџетот го зголемува задолжувањето на Македонија.

СДС, Драган Тевдовски и Зоран Заев со месеци наназад зборуваа за нивната загриженост дека Македонија е презадолжена, а сега откако дојдоа на власт предлагаат ребаланс на Буџет во кој предвидуваат поголемо задолжување на државата до крајот на годината за 150 милиони евра.

Уште во првиот месец откако дојдоа на власт ја задолжија државата со 60 милиони евра.

Во ставката домашно задолжување владата на СДС планира наместо 17,8 милијарди денари да се задолжи за 20,7 милијарди денари. Тоа се нови 48,3 милиони евра долг кон домашните доверители.

Во ставката задолжување кон странство Владата на СДС планира наместо 12,3 милијарди денари, да ги задолжи граѓаните со 18,4 милијарди денари. Со ова планираат да не задолжат дополнителни 100 милиони евра повеќе кон странски доверители.

СДС ги лажеше граѓаните на Република Македонија. Ветуваа дека нема да се задолжуваат, а сега со ребалансот најавуваат дека за само 5 месеци ќе го зголемат планираното задолжување за речиси 150 милиони евра.

Граѓаните на Република Македонија имаат право да знаат зошто државата се задолжува со толкава сума и каде СДС ќе ја потроши. Луксузите, октоподите, морските плодови, цвеќињата, партиските вработувања и вдомувањата на соросовите платеници не смее да биде на трошок на граѓаните.

Граѓаните со право се прашуваат зошто СДС планира да го зголемува долгот, а притоа нема минимална плата од 16.000 денари, просечна плата од 30.000 денари, ниту пак плата од 100.000 денари за докторите“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Мисајловски: Одбивањето на оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал и дека не чуствуваат одговорност

СДСМ: Ништо не се менува во ВМРО-ДПМНЕ, партијата на Мицкоски знае само да работи против интересите на граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ: За еден мандат со нови куќи се стекнаа Шилегов, Филипче, Царовска и Шекеринска и ниту една не е со ПУР пена

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Министерството на Филипче за модуларната болница одлучило да се користат лесно запаливи материјали кои изгореа за 2-3 минути

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стоилковски: Ниту платата, ниту фирмата на Шилегов не може да се извор за толкав луксуз

Ана Ололовска

Мицкоски: Информациите за начинот и материјалот за градба на модуларните болници ја надминуваат моралната одговорност

Ана Ололовска