ВМРО-ДПМНЕ: Половина милион граѓани живеат со 150 денари на ден, а власта зголемува плати на функционери

Од:

„Половина милион граѓани живеат со 150 денари на ден, а власта зголемува плати на функционери додека народот страда. Економијата и граѓаните очекуваат мерки и политики за развој, а не покачување на плати за функционери“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Македонија има највисока инфлација во регионот и на врвот во Европа, а власта се што прави е замрзнување на цените на макароните или лебот, сите мерки се презадоцнети, народот плати превисока цена.

Падот на реалната плата е повеќе од 3%, а власта се фали дека покачила плати на работниците.

Со СДС народот од ден во ден е се посиромашен. Тоа што пред година дена можеше да се купи со 500 денари, сега не може ниту со 1.000 денари“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Нема промена на уставот под бугарски диктат – пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не го менува ставот

Панова: На граѓаните им е преку глава од криминалот, корупцијата и заробените институции од владата на СДС и ДУИ, бараат избори

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Љутков: Граѓаните во општина Петровец разочарани од централната власт

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачки до Ахмети: Ако Ковачевски чека одобрување за да отиде на тет-а-тет средба со Мицкоски, дајте му го

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: ДУИ се зрели за во опозиција, но се плашат дали и како ќе преживеат после заминувањето од 20-годишната власт

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски не оди сам на лидерска средба зошто Ахмети не го пушта, а СДС нема доверба во него

Ана Ололовска