ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски го проектира најгломазниот буџет, и дефицит кој е надвор од сите рамки на одржливост

Од:

Ковачевски го проектира најгломазниот буџет, и дефицит кој е надвор од сите рамки на одржливост.Предлог Буџетот од 5.3 милијарди евра е економски колапс за Македонија со вакви лоши економски показатели се вели во реакцијата од ВМРО-ДПМНЕ усвоениот буџет за 2023 година кој денеска помина на седница на Владата.

– Дополнително дефицитот кој е проектиран на скоро 5% од БДП е опасност за економијата и одржливоста на системот. И сето тоа во услови кога растот на економијата е само 2.9%. Овој најголем до сега дефицит ќе треба да се покрива со нови задолжувања кои во услови на светска криза ќе бидат по се поголеми камати. Предлог Буџетот како што е преставен во јавноста повторно алудира дека власта ќе троши неконтролирано, без да се почитуваат принципите за фискална консолидација, што е можност за корупција и криминал. Власта нема ниту план како да се справува со инфлацијата која е помеѓу најголемите во Европа велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Ковачевски: Најостро го осудувам вандализмот врз македонскиот клуб во Благоевград

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Го осудуваме демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград, најитно да запре говорот на омраза кон Македонците во Бугарија

Ковачки: Хеликоптери, борни коли и барикади, во одбележувањето на раѓањето на Делчев се виде неспособноста на власта

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот со прославата на Делчев покажува системска неспособност

ВМРО-ДПМНЕ поднесе закон за целосна амнестија на лицата осудени за настаните од 27 април 2017 година во Собранието

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Зошто СДС ја крие спомен – собата на Гоце Делчев во Св. Спас?

Ана Ололовска