ВМРО-ДПМНЕ: Двојно поскапиот гас во Струмица е показател за фијаското на заевизмот во енергетиката

Од:

„Македонија е во тешка енергетска криза заради неспособноста и неодговорноста на заевизмот. Бидејќи заевизмот пет години потроши на корупција и криминал и не успеа да ја гасифицира Македонија, денес граѓаните на Струмица плаќаат двојно поскап гас. Не е доволно што Струмица е град со најзагаден воздух неколку денови, па уште и неуспешната гасификација на Заев сега граѓаните ќе ја плаќаат по двојно поскапа цена. Очигледно бизнис интересите на заевизмот се поважни од стандардот на граѓаните“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Дополнително, додека сите сериозни држави во текот на летото и есента преговараа и договорија поевтин гас за граѓаните, Заев и заевизмот беа зафатени со партиските интереси. Ете затоа струмичани сега плаќаат скоро 100% поскап гас.

Поскапениот гас за граѓаните во Струмица е целосен показател на фијаското наречено заевизам“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Службеници во Владата како новинари, на државен трошок престојувале во Софија тврди ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) Муцунски: Владата води попустлива политика во преговорите со Бугарија

Ана Ололовска

Арсовски: Покачувањето на просечната плата е вештачко

Ана Ололовска

Арсовски: Капиталните расходи двојно помали, инфлацијата двоцифрена, по ребалансот кризата ќе биде продлабочена

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачки: СДСМ молчи за јавниот срам пред стратешките партнери за средбата на Џафери со чеченски политичари блиски до Путин

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да одговори дали и кои нивни функционери присуствувале и знаеле на средбите на Талат Џафери и лица од Чеченија кои претставуваат ризик за безбедноста на Македонија и западниот свет

Ана Ололовска